WEGAŃSKI TORT BEZOWY Z OREO

czwartek, 12 stycznia 2017

Tort bezowy to czysta rozpusta na wyjątkowe okazje. Bezy w jej tradycyjnym wydaniu nie lubiłam i nie jadałam. Wegańska beza to jednak zupełnie inne doznanie, ta lekkość, kruchość i smak - powalają.

Zalewa z ciecierzycy jest bez wątpliwie fenomenem, szczególnie wśród osób początkujących z kuchnią roślinną. Niepozorny płyn z ogromnym potencjałem. Jeśli kochacie desery i ciasta z solidną dawką słodyczy to opcja dla Was. Krem czekoladowy z oreo jest mocno słodki ale nie przesłodzony, wyczuwalna jest goryczka czekolady i smak ciastek. Bezy stanowią element chrupkości i dopełniają całość.

Tym tortem zrobicie wrażenie zarówno na roślinożercach, jak i na znajomych nie mających na co dzień odczynienia z weganizmem. Do tortu świetnie będą pasować również świeże owoce, ja jednak z racji iż za oknem mam tylko kilkadziesiąt centymetrów śniegu, a nie krzaczek truskawek zrezygnowałam z dodawania owoców z importu. Latem z pewnością użyłabym polskich truskawek, wiśni lub malin.

Wegański tort idealny dla wielbicieli czekolady, oreo i słodyczy.  Gdy wypróbujecie przepis dajcie znać! Komentujcie i udostępniajcie zdjęcia na Instagramie z tagiem #blogveganation
WEGAŃSKI TORT BEZOWY Z OREO


SKŁAD:

 • Zalewa z jednej puszki ciecierzycy (400 g)
 • 1 3/4 szklanki cukru pudru
 • 1 łyżka octu
 • 1 ciastko oreo

KREM:
 • 1 puszka schłodzonego mleczka kokosowego
 • 1 łyżka cukru pudru
 • 6 ciastek oreo
 • 1 tabliczka gorzkiej czekolady


PRZYGOTOWANIE:

1. Ciecierzycę odcedzam i wykorzystuję do innych przepisów. Zalewe miksuję na wysokich obrotach przez kilka minut.
2. Gdy piana stanie się puszysta i zwarta zaczynam dodawać cukier partiami po jednej łyżce. W momencie gdy masa będzie lśniąca i wyczuwalnie gęstsza niż przed dodaniem cukru wlewam ocet i miksuje jeszcze przez 2-3 minuty. Wszystkie 7 ciastek oreo przekładam do pojemnika i kruszę za pomocą blendara na drobny pył.
3. Piekarnik rozgrzewam do 100 stopni.
4. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia za pomocą łyżki lub szprycy 'tworzę' dwa okrągłe blaty o średnicy 25 cm oraz kilka mniejszych bezików z pozostałej masy (u mnie wyszyło ich 16).
5. Bezy delikatnie oprószam oreo (na wszystkie bezy zużyłam 2 łyżki mielonego oreo).
6. Twardą część mleczka kokosowego ubijam razem z cukrem pudrem za pomocą miksera. Czekoladę rozpuszczam nad kąpielą wodną i odstawiam na 5 minut. Do masy z mleczka kokosowego dodaję pozostałe mielone oreo i mieszam trzepaczką. Następnie w dwóch partiach dodaję rozpuszczoną czekoladę i dokładnie mieszam.
7. Bezy suszę przez 1 godzinę i 45 minut. Następnie wyłączam piekarnik, uchylam drzwiczki i pozwalam bezą całkowicie wystygnąć.
8. Duży blat bezy układam na paterze, przekładam sporą ilością masy i przykrywam drugą bezą. Małe beziki również przekładam kremem czekoladowym tworząc mini torciki.
9. Tort serwuję w towarzyskie małych bezików.

VEGAN MERINGUE OREO CAKEINGREDIENTS:

 • Floods with one can of chickpeas (400 g)
 • 1 3/4 cups powdered sugar
 • 1 tbs vinegar
 • 1 cake oreo

MASS:
 • 1 can of coconut milk, chilled
 • 1 tbs powdered sugar
 • 6 oreo cookies
 • 1 tablet of dark chocolate


PREPARATION:

1. Drain the chickpeas. Marinade mix together at high speed for a few minutes.
2. When the foam becomes fluffy and smooth start to add the sugar one tablespoon parties. When the mass will be shiny and noticeably thicker than before add of sugar, pour vinegar and mixing for another 2-3 minutes. All 7 oreo cookies translate into a container and crumble by blender to a fine dust.
3. Preheat oven to 100 degrees.
4. On a baking sheet lined with baking paper using a spoon or syringe 'create' two round tops with a diameter of 25 cm and a few smaller meringue with the rest mass (I make about 16).
5. Meringues gently sprinkle oreo (for all meringues I use 2 tablespoons minced oreo).
6. The hard part coconut milk Whisk together wiht powdered sugar with mixer. Chocolate dissolved over a water bath and allowed to stand for 5 minutes. To the mass of coconut milk, add the remaining minced oreo and mix with a whisk. Then, in two batches, dd the melted chocolate and mix thoroughly.
7. Meringues drying for 1 hour and 45 minutes. Then turn off the oven, open door and let to cool completely.
8. Large top meringue put on plateau translate large amounts of weight and cover the second meringue. Small meringue also translate chocolate cream creating mini cake.
9.Cake serve together with small meringue.


 1. Wspaniale wygląda! Choć nie przepadam za bezą (z powodu jej słodyczy) to czuję, że takiemu kawałkowi nie mogłabym się oprzeć! ^_^

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie jadłam bezy, na szczęście weganizm mi tego nie uniemożliwi <3 obłędny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciasto jak z cukierni, muszę je wypróbować :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wooow, ślinę mam po kolana! Bezy nie należą do moich ulubionych słodkości, ale w takim wydaniu...bajka :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękny.... Nie jeden by nie uwierzył, ze to wegańska beza. Arcydzieło :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podejrzewam, że mój mąż dałby się na niego pokroić ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały Ci wyszedł, ja również korzystam z tej zaczarowanej wody i to przy wielu daniach, ale bezy są oczywiście najcudowniejsze :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy beza po 2-3 dniach nadal jest chrupka? Czy mięknie po czasie ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Podłączam się do pytania powyżej. Nie wiem jak ja przechowywać. W lodówce beza się niszczy. A poza lodówką? Co stanie się z kremem?

  OdpowiedzUsuń